SYSTEMY OŚWIETLENIA LED
Używamy cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług. Prosimy o wyrażenie zgody na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Jest to konieczne, aby nasz system mógł poprawnie pracować. Zawsze można anulować tą operację w ustawienich przeglądarki.
AKCEPTUJĘ COOKIES
NOWOŚCI
CENNIK
POMOC
O NAS
ZASILANIE STANDARDOWE
Najczęściej do zasilania diod LED stosuje się zasilacze typu driver (zasilacz ze stabilizacją prądową) podłączane z jednej strony bezpośrednio do sieci 230V, z drugiej do szeregu złożonego zwykle z wielu, czasami nawet kilkudziesięciu diod. W połączeniu szeregowym prąd na wszystkich diodach jest identyczny, a napięcie (czyli suma napięć ze wszystkich diod) jest dobierane automatycznie przez zasilacz. Taka automatyczna regulacja napięcia jest bardzo ważna, ponieważ napięcie zasilania diody lub szeregu diod zależy od temperatury półprzewodników (ujemna rezystancja termiczna) i w trakcie pracy lampy zawsze się zmienia. Zasilanie stałym napięciem np. 24V może doprowadzić do uszkodzenia diod lub może skrócić im znacząco czas pracy.
Poniżej jest umieszczony schemat pokazujący prawidłowy sposób łączenia diod.
Takie zasilacze typu driver mają zawsze pewien poprawny przedział mocy roboczej. Wynika on z ich konstrukcji. Z tego powodu ilość zasilanych diod powinna mieścić się w podanym w opisie przedziale. Co ważne, ten przedział podawany jest zawsze w odniesieniu do diod białych, których napięcie pracy mieści się zwykle w przedziale 3.0 - 3.4V dla diod 1W i 3.2 - 3.6V dla diod 3W. Diody czerwone, żółte oraz IR mają niższy spadek napięcia, a więc dla takich diod ten zakres ilości będzie nieco inny, większy. Można go łatwo ustalić dzieląc podane na zasilaczu napięcie wyjściowe minimalne i maksymalne przez spadek napięcia diody, zwykle ok. 2.2 - 2.4V dla diod czerwonych i żółtych lub 1.6 - 2.0V dla diod IR.

Czy coś się stanie jak ilość diod będzie zbyt duża lub zbyt mała?
Przy niewielkim przekroczeniu tego zakresu raczej nie, zasilacze są zwykle elastyczne i reagują redukcją prądu, przy większych różnicach zaczynają pulsować, natomiast podłączenia pojedynczej diody powoduje jej uszkodzenie.

Czy można zmieniać ilość diod w czasie pracy zasilacza?
Nie, obwód wyjściowy musi mieć w czasie pracy stałą ilość diod, nie można również rozłączać tego obwodu, takie działania z dużym prawdopodobieństwem uszkodzą diody. Ewentualny włącznik należy umieścić po stronie wejściowej czyli 230V.

Jak można zmieniać jasność lampy?
Jedyne skuteczne rozwiązanie to podział lampy na sekcje zasilane osobnymi zasilaczami. W praktyce często jest to i tak wymuszone, ponieważ mało jest modeli zasilaczy typu driver o bardzo dużych mocach. Równocześnie stosowanie takich zasilaczy staje się bardzo ryzykowne np. w lampach akwarystycznych, czyli środowisku o zwiększonej wilgotności, ponieważ ich napięcie wyjściowe jest bardzo duże i przebicie potencjału na obudowę grozi porażeniem.
Podział na sekcje zmniejsza to ryzyko i daje możliwość regulacji ilości światła.